Aller au contenu
Accueil » Zostaw to w ogrodzie. Mnóstwo brązowych SLIZNIAKÓW pojawi się znikąd. To będzie ich koniec!

Zostaw to w ogrodzie. Mnóstwo brązowych SLIZNIAKÓW pojawi się znikąd. To będzie ich koniec!

    Ślimaki niszczą uprawy Zdjęcie: pixabay Chociaż ślimaki żywią się głównie szczątkami organicznymi, takimi jak martwe części roślin, zjadają również żywe sadzonki warzyw, owoców i kwiatów. Mięczaki te szybko się rozmnażają, a wraz ze wzrostem ich populacji straty w ogrodzie stają się coraz większe.

    Aktywność ślimaków w ogrodzie jest szczególnie niepokojąca teraz, gdy chętnie żerują na młodych roślinach. Zdjęcie: pixabay Najbardziej zagrożone są sadzonki sałaty, truskawek, marchwi, cukinii i wielu innych warzyw i owoców. Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie?
    Przede wszystkim należy zadbać o swój ogród i stworzyć warunki niesprzyjające bytowaniu ślimaków, które preferują wilgotne i zacienione miejsca. fot. pixabay Regularne koszenie trawy i pozbycie się wszelkich pustych pojemników czy zakamarków w ogrodzie pomoże zmniejszyć populację tych szkodników.

    Kolejnym krokiem w walce z tymi szkodnikami jest sadzenie roślin, które działają jak naturalne odstraszacze ślimaków. Mowa tu o pachnących ziołach i kwiatach, takich jak lawenda, rukiew wodna czy krwawnik pospolity.

    Pomoże to powstrzymać rozwój populacji ślimaków. W walce ze ślimakami warto wykorzystać unikalne właściwości miedzi, która skutecznie odstrasza te mięczaki. Wokół grządek można na przykład umieścić miedziany drut. fot. pixabay Doniczki i podniesione grządki można okleić miedzianą taśmą.

    Drugą rzeczą, która działa na ślimaki jest piwo. fot. pixabay Jednak nie odstrasza ono szkodników, a przyciąga je jak magnes. Warto wykorzystać ten fakt przygotowując piwną pułapkę na ślimaki. fot. pixabay Wystarczy zakopać pojemnik z piwem w wybranym miejscu w ogrodzie, mniej więcej równo z ziemią.

    Najlepiej, jeśli ma on szeroki otwór – na przykład słoik kwartowy. To właśnie tam zaczną gromadzić się ślimaki, a my będziemy mogli szybko się ich pozbyć. Inne sposoby na pozbycie się ślimaków Foto: pixabay Mączka kukurydziana Kolejną atrakcją dla ślimaków jest mączka kukurydziana. Jednak ta zabije je, jeśli zostanie zjedzona.

     

    Zdjęcie: pixabay Umieść pojemnik z mączką kukurydzianą w ziemi tak, aby zrównał się z podłożem. Kwas cytrynowy Trzecią metodą jest użycie kwasu cytrynowego. Zdjęcie: tjn Wymieszaj 2 g kwasu cytrynowego z litrem wody. Dokładnie wymieszaj i przelej roztwór do butelki z rozpylaczem.

    Spryskaj wszystkie uprawy, które są zagrożone przez ślimaki. Ślimaki nie znoszą kwasu cytrynowego i będą unikać roślin traktowanych w ten sposób. Zdjęcie: pixabay Popiół drzewny z dodatkiem sody oczyszczonej Te dwa niedrogie składniki są również bardzo skuteczne w walce ze ślimakami i dlatego warto je wypróbować. Zdjęcie: unsplash Umieść popiół drzewny w misce i wymieszaj go z łyżką sody oczyszczonej.

    Wymieszaj i rozlej mieszaninę wokół roślin. Zdjęcie: pexels Ta mieszanina pochłania wilgoć z powierzchni ślimaków, co prowadzi do ich odwodnienia. Kiedy ich ciało wysycha, utrudnia im to poruszanie się. Zdjęcie: pixabay Soda oczyszczona powoduje podrażnienie i dyskomfort, co je odstrasza. Miej ją pod ręką, aby móc jej użyć, gdy tylko będziesz jej potrzebować. Zdjęcie: tjn Wypróbuj te metody, a pozbędziesz się tych szkodników raz na zawsze. Powodzenia!