Przeciwutleniacz Ze względu na wysoką zawartość witaminy C jest doskonałym przeciwutleniaczem, zwalczającym uszkodzenia komórek przez wolne rodniki.Zdjęcie: pixabay Zawiera również witaminę E, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, magnez, cynk, miedź. Jest to ogromna pomoc szczególnie jesienią i zimą, kiedy nękają nas wszelkiego rodzaju choroby i infekcje. Działanie antybakteryjne Koper jest w stanie zatrzymać rozwój bakterii chorobotwórczych.W przypadku choroby herbata koperkowa jest bardzo skuteczna w walce z kaszlem, zapaleniem oskrzeli i bólem gardła. Przygotowanie herbaty koperkowej: zalej 2 łyżeczki suszonego kopru 3 dl wody. Zdjęcie: pixabay Pozostaw do zaparzenia na co najmniej 10 minut. Zaleca się żucie kopru przeciwko bakteriom w jamie ustnej, które znajdują się na języku i powodują nieświeży oddech.
Ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne Koper zawiera związek o nazwie apiol, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych ze względu na jego wpływ na przywspółczulny układ nerwowy. Może zatem leczyć zaburzenia erekcji. Zdjęcie: pixabay Jednocześnie obniża ciśnienie krwi, a tym samym zwiększa pojemność minutową serca, poprawia również dopływ krwi do mięśnia sercowego. Jest w stanie pomóc w usuwaniu kamieni nerkowych, należy pić herbatę z niego przez co najmniej 2 tygodnie. Obniża poziom cukru we krwi Procedura: 1. Opłucz gałązki pod strumieniem zimnej wody, a następnie dokładnie je obejrzyj i usuń pożółkłe, zgniłe liście i uszkodzone łodygi. 2. Weź 2 wysokie szklanki i wlej 20-30 ml wody do każdej z nich. 3. Następnie włóż pęczek pietruszki do jednej i pęczek koperku do drugiej. 4. Przykryj każdy słoik plastikową torebką. 5. Przechowuj gałązki w ten sposób w lodówce. Sprawdzaj co 2-3 dni, czy w słoiku nadal znajduje się woda. Jeśli nie, uzupełnij świeżą wodą. 6. Jak uprawiać koper w domu lub w ogrodzie Zdjęcie: pixabay Każda roślina ma swoją specyfikę i dotyczy to również kopru. Jeśli chcesz uprawiać zdrową roślinę w domu, powinieneś wiedzieć o niej jak najwięcej. Dlatego teraz porozmawiamy o koperku. Świeże nasiona kopru zawierają dużo olejków eterycznych, które mogą zapobiegać lub spowalniać kiełkowanie. Powinieneś również wiedzieć, że jeśli masz kwaśną glebę, może to mieć również negatywny wpływ. Pomoże to, jeśli odpowiednio przygotujesz nasiona przed sadzeniem. Procedura: Zrób małą mosznę z gazy i umieść w niej nasiona kopru. Mocz je w gorącej wodzie przez 3 dni i zmieniaj wodę, gdy tylko ostygnie (tj. około 5 razy dziennie). Następnie umieść nasiona na wierzchu gazy i przykryj je wilgotną szmatką.
Wybierz ciepłe miejsce do kiełkowania, a następnie pozwól nasionom wyschnąć przez 30 minut. Następnie możesz zasadzić je w ziemi. Umieść nasiona w dołku o głębokości kilku centymetrów i zamiast sadzić je w rzędach, posadź je w kępach. Gleba powinna być wilgotna i podlać je po przykryciu ziemią. Teraz roślina potrzebuje jasnego miejsca, najlepiej parapetu. Uwaga, którą włożyłeś w przygotowanie nasion, wróci do Ciebie i wkrótce będziesz cieszyć się zdrowym i pachnącym koperkiem. Mamy nadzieję, że spodoba Ci się uprawa kopru i że będziesz czerpać wszystkie korzyści, jakie koper ma do zaoferowania!
Koperek w oleju – bardzo zdrowa przyprawa naszych babć Zdjęcie: pixabay Potrzebujemy.
Następnie drobno go siekamy, wrzucamy do miski, ścieramy skórkę z cytryny, solimy i mieszamy i dodajemy sok. Następnie dodajemy oliwę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Teraz przekładamy do słoiczków, zamykamy i przechowujemy w chłodnym miejscu.