Rostlina, která « zvítězila » Nobelovu cenu Pro mnoho lidí je to obyčejný plevel, ale Artemisia annua neboli pelyněk roční má mnoho cenných složek. Foto: pexels Chcete-li cítit jeho vůni, stačí prsty jemně třít listy rostliny. Rostlina pochází z jihovýchodní Asie, kde se po staletí používá jako léčivá bylina a konzumuje se ve formě nálevu.
Foto: unsplash Nejznámější je díky obsahu sloučenin používaných při léčbě malárie, například artemisininu. V roce 2015 byl objev léku vyvinutého na bázi pelyňku celosvětově oceněn Nobelovou cenou udělenou čínskému chemikovi a farmakologovi Tu Youyouovi v oboru fyziologie a medicíny.
Foto: pixabay Pelyněk má mnoho zdraví prospěšných účinků, obsahuje mimo jiné draslík a selen. Cenné vlastnosti pelyňku: antivirový antibakteriální je antipyretický antiparazitický Foto: pexels Má také protiplísňové účinky a obsahuje velké množství flavonoidů a polyfenolů.
Lékaři ho používají také k léčbě babeziózy. Podporuje také dýchací systém. Budoucí lék na rakovinu? Foto: unsplash Pelyněk byl opakovaně zkoumán jako potenciální lék na rakovinu. Britský odborník prof. Jill Kolesar získala výtažky z této rostliny a pozorovala « působivou protirakovinnou aktivitu ». Největší naděje vkládala vědkyně do využití pelyňku při léčbě rakoviny vaječníků.
Następnie inni badacze przeanalizowali wpływ piołunu na leczenie m.in. białaczki szpikowej u dzieci. prof. Zdjęcie: pexels Choć roślina ta posiada szereg właściwości zdrowotnych, należy pamiętać, że stosowanie ekstraktów z piołunu w warunkach laboratoryjnych, a picie naparów z niego to dwie różne rzeczy.
Podobnie jak w przypadku innych napojów tego typu, należy zawsze pamiętać, że mogą one wchodzić w reakcje z innymi lekami i w konsekwencji powodować nieprzyjemne objawy, dlatego też zmianę diety zawsze należy skonsultować z lekarzem. Na zdrowie!