Prędzej czy później zauważysz, że twoje piękne śnieżnobiałe zasłony zaczęły żółknąć. Mamy świetną wskazówkę, jak wybielić zasłony prawie bez wysiłku. Ta metoda wybielania jest bardzo łatwa i potrzebujesz tylko tych 2 domowych składników w następującej kolejności, aby namoczyć zasłony.
Zdjęcie: pixabay Najpierw dokładnie umyj zasłony. Namocz je w ciepłej wodzie przez 10 minut, aby pozbyć się kurzu. Zdjęcie: pixabay Następnie spłucz je czystą wodą. Przygotuj gorący roztwór wodny: wlej 6 łyżek soli do wody i ponownie namocz zasłony przez 10 minut.
Teraz rozcieńcz 2 łyżki octu w gorącej wodzie. Namocz zasłony w tym roztworze przez kolejne 10 minut. Zdjęcie: pixabay Na koniec wypierz zasłony w pralce, rozwieś je do wyschnięcia. Możesz również użyć soli do wybielania innych tkanin, takich jak pościel.
Pozostaw jednak pościel namoczoną na dłużej i użyj więcej soli również do tych tkanin. Zdjęcie: tjn Jest to stara wypróbowana metoda, którą stosowały nasze babcie. Następnie wypierz, a pościel będzie lśnić czystością! Finezji naszych babć nie da się zapomnieć!
Mocno zabrudzone firanki warto przed takim praniem namoczyć w wodzie z dodatkiem sody lub proszku do prania. Do miski wlewamy około 5 litrów wody i dodajemy paczkę sody lub proszku. Warto zostawić firanki w takiej mieszance na noc, a rano wyprać je w pralce. Ocet znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i neutralizowania nieprzyjemnych zapachów. Z powodzeniem usuwa też zarazki i ciężkie plamy. Wystarczy dodać pół szklanki octu do 10 litrów wody i moczyć w tym roztworze zasłony przez około 10 godzin. Po tym czasie należy je wypłukać i powiesić na karniszu do całkowitego wyschnięcia. Dobrze jest też dodać ocet do pralki, jeśli pierzemy w niej zasłony, dodajemy 1/2 szklanki octu. Foto: pixabay Skorupki jajek również świetnie sprawdzają się w przypadku zabrudzonych zasłon. Wystarczy włożyć je do worka na pranie i umieścić w bębnie pralki.
Teraz włóż do środka firanki złożone w kostkę, dodaj odpowiedni detergent i pierz na delikatnym trybie. Choć trudno w to uwierzyć, ta metoda naprawdę działa! Do wybielania firanek możesz też użyć soku z cytryny. Zdjęcie: pixabay Cytryna zawiera kwas, który skutecznie usuwa żółty odcień i przywraca śnieżnobiały kolor firanek, a dodatkowo usuwa nieprzyjemne zapachy, które je przesiąkły.
Do miski z ciepłą wodą dodaj sok z jednej cytryny i namocz firanki w przygotowanej miksturze. Jeśli są bardzo zabrudzone, warto pozostawić je tak na całą noc. Jeśli zabrudzenia są niewielkie, wystarczy namoczyć je przez kilka. Po tym czasie zasłony należy lekko wyżąć i powiesić na słońcu, aby jego promienie wzmocniły działanie soku z cytryny. Jak prać zasłony? Foto: pexels Zasłony są bardzo popularne w ostatnich sezonach. To stylowe rozwiązanie, które doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz.
Są praktyczne i wygodne, ale aby ich nie zniszczyć, nie należy prać ich zbyt często. Konieczne jest jednak regularne usuwanie kurzu wilgotną ściereczką i wietrzenie zasłon na zewnątrz, aby pozbyć się wszelkich zapachów. Pranie firan nie jest do końca łatwym zadaniem. Dobrym pomysłem jest robienie tego ręcznie w umiarkowanie ciepłej wodzie i używanie specjalnych łagodnych detergentów do prania.
Najlepiej wieszać zasłony, gdy są jeszcze mokre lub wilgotne. Można je również prać w pralce, jeśli jest to wskazane na metce. Wszystko zależy od materiału, z którego zostały uszyte. Jak prać zasłony z metalowymi kółkami? Pranie zasłon z metalowymi kółkami lub innymi podobnymi elementami jest takie samo jak pranie zasłon bez kółek.
Wystarczy użyć specjalnego worka do prania lub zwykłej poszewki na poduszkę, ponieważ ma to na celu ochronę metalowych elementów. Jeśli uderzą w bęben pralki, mogą go uszkodzić, a także zniszczyć. Pranie ręczne tego typu zasłon nie różni się od prania zwykłych zasłon. Namocz materiał w letniej wodzie, dodaj odpowiedni detergent i pierz delikatnie (w przypadku bardzo delikatnych tkanin unikaj silnego tarcia).
Jak prać firany z woalu? Woal to piękna, lekka i pięknie wykończona tkanina. Nic dziwnego, że jest tak często wybierana do dekoracji okien. Szczególnie efektownie prezentuje się upięta. Niestety, dość łatwo się też brudzi. Przed praniem warto namoczyć je w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, aby pozbyć się wszelkich osadów z delikatnej tkaniny.
Należy jednak pamiętać o jednej zasadzie. Zacznij od letniej (nie gorącej) wody. Dodaj do niej płyn do naczyń, a następnie wszystko lekko wymieszaj. Dopiero wtedy można umieścić w niej firankę. Po godzinie można włożyć ją do pralki na delikatny program, najlepiej « pranie ręczne » lub « delikatne tkaniny ».